Home[Kalendar radova]Predrag Cvetković
MART 2003
Ova zima je počela relativno kasno, ali
zato nije bilo dužih perioda otopljavanja.
Ako pčele u velikom broju donose polen i podizanjem poklopne daske utvrdimo dovoljnu količinu pčela i normalan izgled klubeta, ne moramo ni vaditi ni pregledati pojedinačne ramove. Ako su podnajče prljave, možemo podići celo plodište i očistiti podnjaču ili zameniti čistom, na neki način ih svakako treba očistiti. Društva bez matice treba spojiti sa onima koja imaju matice, a to isto važi i za drutva sa lažnim maticama ili maticama trutušama. Pčele iz društava zaraženih nozemozom ne treba spajati sa zdravim pčelama. Košnice u kojima je bio miš ili rovčica očistiti od đubreta i klube suziti.
Sa većim razvojem legla, pčelama će biti potrebno i više vode, radi koje će izletati i po nepovoljnijem vremenu. Zato je dobro obezbediti pojilicu blizu pčelinjaka, najbolje sa čistom vodom koja neće biti suviše hladna. Možemo im ponuditi običnu vodu kao i blago zasoljenu morskom ili kuhinjskom solju. Pčelari koji imaju košnice u svom dvorištu mogu svakodnevno sipati toplu vodu u hranilice. To je naravno dobra mera ali nepogodna za velike pčelare, jer oduzima mnogo vremena. U martu počinje jači razvoj legla, pogotovo kada pčele počnu sa izletanjem i donošenjem novog polena. Da bi im se pomoglo, dobro je dodati ram sa pergom - preradjenim polenom od prošle godine, ako smo ga imali u rezervi. Mogu se praviti i pogače sa polenom, ili sa inaktiviranim kvascem, što naravno nije prava zamena.
Pčelari prave grešku ako požure sa
proširivanjem legla rano u proleće. Uginjavanje starih pčela i smena generacija
tek počinju i doći će do izvesnog slabljenja društava, a spoljašnje temperature
su vrlo kolebljive i u suštini niske. Mnogo je korisnija mera na koju smo više
puta ukazivali, da se uz prvo leglo približe ramovi sa medom i polenom a izmaknu
prazni. To se može učiniti prilikom prvih pregleda. Leglo će tada biti
kompaktnije i kasniji rad sa pčelama mnogo lakši. Dobra mera je i utopljavanje, odozgo i sa strane klubeta, a to se posebno odnosi na slabija društva, dok onim najjačim skoro da i nije potrebno. Preporućljivo je svuda gde su zalihe hrane male davati šećerni sirup u većim količinama rad stvaranja rezervi, što će veoma stimulativno delovati na pčelinja društva.
Ako pčele u LR košnicama zauzimaju manje
od jednog nastavka, sada im se može ukloniti drugi. Snažna društva ćemo ostaviti
na dva tela. Kod DB i AŽ košnica preporučuje se
Možemo da se Ostali
radovi Ramove iz košnica u kojima su pčele stradale izvaditi i pretopiti vosak a košnice dezinfikovati. Vosak zameniti za voštane satne osnove. Bolje je da one malo "odstoje" pre utapanja u ramove. Pripremiti ramove, ožičiti ih i utopiti satne osnove. Nabaviti šećer za prolećnu prihranu pčela, oko 5kg po košnici, a ako su zalihe hrane nedovoljne, onda radi postizanja najboljih rezultata, i više. Pripremiti skupljače polena za april. Planirati prodaju rojeva ili proširenje pčelinjaka, selidbe i drugo. Uzorke pčela sa nalogom veterinarskog inspektora odneti na analizu. Po novom zakomu o bolestima pčela, sa kojim na žalost još nismo precizno upoznati, predviđena su obavezna dva pregleda pčela godišnje, a potvrda nam je osim za naš lični uvid, potrebna i radi selidbe, prodaje rojeva i drugog.
Za pitanja, sugestije ili vesti sa Vaših pčelinjaka, molimo Vas da se ne ustručavate da se obratite uredniku.
Povratak na početak
|
|