Home

Pčelarski članci

Srđan Todorovski

Beograd / Banatsko Plandište ttosho@ptt.rs

1. deo članka

Postupak uzgajanja pčelinjih matica,  proizvodnja matičnog mleča, sprečavanje rojenja i određivanje stepena rojevog nagona pčela pomoću prinudnih zvončića

2. deo

Jedan način je da se ram doda obezmatičenom odgajivačkom društvu, gde će se razviti kvalitetni matičnjaci, po poznatom postupku odgajanja matica.

Drugi način je da se razvoj matičnjaka nastavi u istom društvu. Prednost je u tome što na osobinu buduće matice, pored majke i oca, utiče i odgajivačko društvo preko matičnog mleča u kome se nalazi i DNK. To se radi tako da se ram sa odgovarajućim brojem mladih pčela prebaci u treći nastavak a hanemanove rešetke se postave iznad plodišta i ispod nastavka sa pravešanim ramom. Prebacivanje u drugi nastavak smanjuje verovatnoću izvlačenja matičnjaka. 

U praktičnom radu može se uočiti da je verovatnoća izvlačenja matičnjaka utoliko veća koliko je ram sa zvončićima udaljeniji od plodišta. Zato se načelno pri odgoju matičnjaka ram sa zvončićima postavlja što dalje (višlje) od plodišta, a prilikom sprečavanja rojenja ram se dodaje u nastavak na plodištu i razdvaja hanemanovom rešetkom.

Slika 3. Odnegovani vrlo lepi matičnjaci
   

 

Prilikom prebacivanja rama sa zvončićima treba paziti da se sa pčelama ne prebaci i matica iz plodišta. Za nekoliko dana pčele će preneti jaja u prinudne zvončiće i odnegovati vrlo lepe matičnjake (slika 3). Dalji postupak sa matičnjacima je poznat pčelarima.  U ovom slučaju pregradna daska se ne koristi jer iznuđeni matičnjaci u gornjem nastavku sprečavaju pčele da u rojevom nagonu izvuku matičnjake u donjem plodištu. To znači da se relativno jednostavnim postupkom, na samo jednom, nama poznatom ramu, pčele mogu svakih par nedelja zavaravati da su u postupku rojenja a da im pri tome ne dozvolimo rojenje, jednostavnim vađenjem rama sa već izvučenim matičnjacima (ili vadimo mleč ili matičnjaka). Izostaje neizvesno traženje rojevih matičnjaka po košnici uz mnogo muke i štete po društvo.

Prednosti ovakvog načina rada:

1.      Odgaja se matica koja je od samog početka razvoja predodređena za maticu. To je garancija da će nova matica biti kvalitetna. Poznato je da se nedostaci u ranom razvoju matice kasnije nikako ne mogu popraviti. Postupak se primenjuje kada nam zatrebaju matice.

2.      Može se koristiti za sprečavanje rojenja. Kada se ram sa tek zaležanim ćelijama i formiranim prinudnim zvončićima prebaci u neki od gornjih nastavaka, i razdvoji hanemanovom rešetkom, tada pčele u plodištu neće pokušavati da izvuku rojeve matičnjake. Dve nedelje pošto je matica zalegla ram sa ćelijama, novoodnegovani matičnjaci će biti zreli i uklanjaju se iz košnice (rušenjem matičnjaka ili sklanjanjem celog rama) pre nego što se izlegu mlade matice. Zatim se postupak ponavlja počev od dodavanja novog praznog rama sa čaurama.  Broj čaura treba da je manji (4-8 komada) da se društvo što manje opterećuje.

Da ne bi otvarali košnicu i kontrolisali kada je matica zalegla ram sa čaurama (prinudnim zvončićima), najbolje je ceo postupak ponavljati svakih dve nedelje, bez obzira na fazu razvoja matičnjaka.

Početak dodavanja rama sa čaurama radi sprečavanja rojenja je polovinom aprila. Ukoliko do polovine maja društvo ne počne da izvlači matičnjake, možemo očekivati da se neće rojiti i tada možemo prestati sa dodavanjem rama sa čaurama. 

3.      Može se koristiti za proizvodnju matičnog mleča. Postupak je isti kao i za proizvodnju matičnjaka ili za sprečavanje rojenja, sa tom razlikom da se ram sa matičnjacima vadi tri dana posle piljenja larvi. Posle vađenja metičnog mleča ram se vraća u košnicu. U ovom slučaju broj ćelija po ramu ili broj ramova može biti veći. 

4.      Može se odrediti stepen rojevog nagona svakog društva. Prilikom prevešavanja rama sa prinudnim zvončićima mogu se primetiti sledeći slučajevi:

a.      Pčele su izvukle matičnjake i nove zvončiće- društvo je u rojevom nagonu;

b.      Matičnjaci nisu izvučeni a prinudni zvončići su potpuno očuvani- rojev nagon nije isključen;

c.      Prinudni zvončići su degradirani ali nisu razrušeni- društvo nije u rojevom nagonu i verovatno se neće rojiti;

d.      Prinudni zvončići su razrušeni, na fotografiji se naziru samo po svetlijoj boji saća- društvo se vrlo verovatno neće rojiti (slika 4). (Lako se može uočiti da na plodišnom saću u periodu kada se društva ne roje nema zvončića. Takođe, zvončića nema ni na medišnom saću).

 

Slika 4. Prinudni zvončići su razrušeni

   

Slika 5. Posle rojevog perioda pčele počinju da ruše zvončiće

 

5.      Vreme rada i uznemiravanje pčela je minimalno. Redovnim dodavanjem rama sa čaurama, i započinjanjem postupka uzgoja matica stvara se privid da će društvo dobiti novu maticu i pčele se zavaravaju da je sve u redu. Ovakvo stanje se može održavati tokom celog perioda rojenja. Pri tome postupak dodavanja rama sa čaurama, koji je označen i lako uočljiv, prebacivanjem i vađenje izgrađenog rama traje samo po nekoliko minuta. Nije potrebno prelistavati ostale ramove a društvo se vrlo malo uznemirava i ometa u radu. To je zato što pčele rado prihvataju ponuđene čaure, a kada se ram preveša jaja prenose samo u prinudne zvončiće na istom saću.

Posle rojevog perioda, krajem juna ili početkom jula, primećije se da pčele počinju da ruše zvončiće (slika 5). Redosled je takav da prvo nestaju zvončići koji su najudaljeniji od leta, a na kraju nestaju i zvončići najbliži letu. To sugeriše da čaure treba grupisati bliže letu a da suprotni kraj rama ne treba koristiti za dodavanje ćelija.

 

 1. deo članka