Home[Kalendar radova]Predrag Cvetković
SEPTEMBAR
Stanje na pčelinjacima se veoma razlikuje kako od pčelinjaka do pčelinjaka tako od košnice do košnice. Tako, neka društva imaju veoma dobre zalihe meda za zimu i brojna su, dok druga ozbiljno oskudevaju u medu i ukoliko vlasnici hitno ne reaguju velika je verovatnoća da će tokom zime uginuti od gladi. Zaraženost varoom je vrlo velika, o tome je već govoreno ranije i efekti toga bi mogli već kasnije u jesen da se pokažu kao slabljenje društava ili i propast.
Prihranu sirupom, ako je neophodna treba što pre izvršiti i to večim količinama i za kratko vreme. Različita su gledanja na moguće dodatke sirupu ali se čini da je najvažnije dati sam sirup, ili naravno još bolje, med razdeđen sa malo vode (20%). Tretiranje protiv varoe treba shvatiti kao najhitniju meru ako do sada nije uradjena. Obavezno gledati efekte, varoa bi trebalo da opada, a ako ne pada pokušati sa nekim drugim sredstvom. Pri pregledu košnica obratiti pažnju na to da li možda nema neke bolesti legla - američka trulež (kuga) će se relativno lako prepoznati po lošem mirisu iz košnice, izbušenim ćelijama zatvorenog legla, u kojima ima trula masa koja se razvlači ako se podigne štapićem. Ako je zaraza stara onda takva čelija izgleda prazna (nema trule mase jer se povukla ka zidu ćelije i osušila), što je jak simtom. Ako se primete ramovi zaraženi krečnim leglom, najbolje je ukloniti ih iz košnice i pretopiti a takva društva intezivnije prihraniti sirupom i evidentirati stanje da bi se pratilo na proleće. Društva bez matice, sa lažnim maticama i sl. treba rasturiti - rasformirati ili spojiti sa nekim drugim. Ne treba imati suviše blage kriterijume prema kvalitetu ramova jer nam loši ramovi na proleće otežavaju rad i umanjuju efekte mera koje preduzimamo.
Pčelinjake treba urediti, pokositi travu, proveriti postolja za košnice. Medišne nastavke složiti na mesta sigurna od miševa. Prokontrolisati saće i ako ima ramova gde je bilo legla ili polenovog praha najbolje je izvaditi ih da ne privlače voštane moljce, pretopiti ih ili ih eventualno negde ostaviti posebno, najbolje na promaji. Sa medišnih ramova i nastavaka pre skladištenja treba skinuti propolis i koristiti ga kao izuzetno apiterapeutsko sredstvo. Vreme je da se istopi saće koje je izvađeno iz košnica, kao i voštani poklopćići od vrcanja meda ako to ranije nije urađeno. Približavaju se pčelarske izložbe i uopšte intezivnija prodaja meda, pa se za to teba pripremiti. Sa radovima koji su savetovani pčelarima u septembru prošle godine, možete se upoznati preko stranice septembar2006.
|
|