Home[Kalendar radova]Predrag Cvetković
Talas temperatura znatno nižih od prosečnih za ovo doba godine i veliki broj kišnih dana doprineli su da se u prvoj polovini maja ne ispune očekivanja pčelara. Prinosi su slabi a pčele u inače jakim društvima često ne mogu ni da izleću iz košnica zbog hladnog vremena. U mnogo većoj meri nego što se inače očekivalo za ovakvu godinu sa kišnim prolećem, javlja se rojevi nagon u velikom broju pčelinjih društava. Ova sezona će sigurno biti zapamćena kao izrazito rojevna, kakva se odavno ne pamti. Veliki procenat pčelinjih društava gradi matičnjake, rojevi izleću iz košnica, pa su zadaci pred pčelarima neuporedivo veći nego inače. Suzbijanje rojenja nije nimalo lako, pogotovo kada se ima u vidu masovnost te pojave. Pred pčelarima je mnogo metoda, od blagih, do radikalnih. Izbor zavisi od procene da li će određena metoda primenjena za konkretan slučaj biti uspešna ili ne. Ukoliko u košnici još nema matičnjaka, da bi se koliko-toliko predupredila njihova pojava, treba oduzimati ramove sa zatvorenim leglom i dodavati satne osnove, ventilaciju u košnici maksimalno otvoriti (ako postoji žičana podnjača, otvara se uložak). Pošto pčele grade rojeve matičnjake po ivici saća - uz donju i bočne letvice, matičnjaci koji su uz donju letvicu mogu se relativno lako videti jednostavnim podizanjem plodišta, dovoljno je zakretanje prednjeg ili zadnjeg dela.
U slučaju da primetimo matičnjake, možemo
primeniti blaže ili radikalnije metode,
već prema našoj proceni. Može biti zbunjujuće za mlade pčelara, ali u takvim
slučajevima nema strogih pravila. Nekada će jedna mera pomoći a drugi put ne. U
blage mere spada oduzimanje ramova sa zatvorenim leglom, rušenje matičnjaka, Jedna od mera je i oduzimanje izletnica (sklanjanjem košnice ili zamenom mesta košnica).
U ovakvoj sezoni pogodno je staviti i neku košnicu - mamac, radi hvatanja eventualnih rojeva. O tome je pisano i u starijim brojevima makedonskog časopisa za pčelarstvo "Melitagora".
Na osnovu ranijih iskustava
|
|