Home[Kalendar radova]Predrag Cvetković
JUN
O
Pčelari sa košnicama pored reka imali su veoma dobar unos polena i nekatara sa bagremca. Visijski bagrem je na žalost opet podbacio, negde je to bilo po treći put uzastopce, što je svakako veoma destimulirajuće, ali stariji pčelari bi posavetovali da treba sve to izdržati i sačuvati pčele za bolja vremena.
Mnogi pčelari će poželeti da sele košnice kako bi povećali šansu da dobiju nešto meda, pogotovo ukoliko su na bagremovoj paši loše prošli. Pri tome, treba imati u vidu da odluku o selidbi treba doneti racionalno i realno a nikako po svaku cenu i seljenjem na bilo kakav način, jer bi takve usiljene akcije mogle da imaju i vrlo loše posledice, bilo što se tiče samih prinosa, bilo stanja pčelinjih društava, povećanih troškova i problema i sl. Povremene loše godine su realnost pčelarstva i to treba prihvatiti i stalno imati u vidu. Oni pčelari koji neće seliti, ali i svi koji imaju košnice od kojih se neće očekivati ozbiljniji prinos meda, imaće posla na formiranju novih rojeva, kao i sređivanju stanja na pčelinjaku. Sada je vreme za kupovinu rojeva, a oni koji bi imali da ponude rojeve za prodaju, takođe treba da iskoriste ovaj mesec i i mogu da očekuju da će interesovanje za kupovinu rojeva posle toga naglo opasti. Takođe, odlično je vreme za zamenu matica, odgajivanje novih matica, kupovinu matica... Jun je, uopšte, prelomni mesec kada treba uraditi što više neophodnih poslova, praktično sve glavne poslove u sezoni za koje se posle isteka meseca uslovi drastično pogoršavaju. Samo u krajevima gde će biti neke bolje paše može se očekivati da pčele posle juna grade saće bez prihranjivanja, da se društvo lako i lepo razvija, da se može ostvariti neki višak meda za vrcanje i sl. Takvih područja nema mnogo a na žalost i postojeća - na primer sa parcelama suncokreta drastično se sužavaju pa i ukidaju zbog sve veće upotrebe insekticida na bazi imidakloprila - "Gaučo", "Regent" i sl. zato što ti insekticidi deluju izuzetno štetno na pčele i pčelinja društva i pčelari koji to znaju nastoje da po svaku cenu izbegnu da im pčele posećuju parcele posejane semenom (suncokret, kukuruz) koje je njima tretirano. Trebalo bi znati, za naredne godine, da se pogubno dejstvo imidakloprida oseća i narednih nekoliko godina na istoj parceli ako se ona zaseje i nekim drugim kulturama (uljana repica, detelina i dr.) Još uvek je aktuelan rojevni nagon, pa je dobro prokontrolisati stanje na pčelinjaku, da li se možda neko društvo nije izrojilo ili se sprema za rojenje. Ako se naiđe na zrele matičnjake ili neoplođene matice, mogu se iskoristiti za formiranje novih društava. Iako na košnicama stoje medišni nastavci, to ne bi trebalo da pčelare sprečava da stavljaju satne osnove na izgradnju jer bi time gubili dragocene povolje dane. Ramove koji bi se eventualno uklonili da naprave mesto onima sa voštanim osnovama mogu se sakupiti i staviti u nastavke u neke posebno određene košnice ili dodavati direktno tamo gde su možda potrebni.
Dešavaće se, već prema lokalnim uslovima,
da povremeno, u delu dana ili i tokom više dana, prestaje lučenje nektara
aktuelnih cvetnica, ili je ono nedovoljno za broj pčelinjih društava na tom
području, pa se može pojavljivati grabež na pčelinjacima. To se u blagom obliku
može primetiti kao doletanje pčela iz drugih košnica na otvorenu košnicu, na
njeno leto, na izvađene ramove i sl. a u grubljem obliku kao tuča pčela na letu,
kasnije i kao masovna pljačka itd... Same pčele postaju nervoznije i agresivnije
i više ubadaju. Ako se primete takve situacije, najbolje je hitno prekinuti rad
na pčelinjaku, zatvoriti sve košnice, suziti leta, ne čekati moguće teže
posledice. Oko pčela treba najpre raditi kada su uslovi za grabež obično
najmanji
Ako ga ima u višku, med se može izvrcati, naravno pod uslovom da je sazreo i da je kvalitetan. Pri oduzimanju medišnih nastavaka iz košnica voditi računa da se pčelama ostavi dovoljno hrane, ne samo trenutno, već da se ima u vidu i obezbeđivanje hrane za prezimljavanje. Ako je potrebno, može se negde na posebnim košnicama ili u prohladnim skladištima obezbediti čuvanje ramova sa medom za kasnije dodavanje pčelama. Oduzimanje ramova za vrcanje ne bi trebalo raditi u potpuno bespašnim periodima jer se tako jako povećava opasnost od pojave grabeži.
Već se primećuje pojava varoe u košnicama i to posebno u onima u kojima ima dosta trutovskog saća i gde su pčele odgajale dosta trutova. Tretiranje takvih društava se svakako preporučuje i treba ga obaviti što pre, nekim sredstvom koje ne zagađuje med i vosak, ili kombinovati tehnološke mere (ostavljanje društava bez otvorenog legla, formiranje i naseljavanje paketnih rojeva, uklanjanje medišnih nastavaka idr.) sa nekim drugim, efikasnim načinom tretiranja.
Pčelari koji se odluče na selidbu, trebalo bi da obiđu terene na koje bi selili, da pripreme potrebnu dokumentaciju i da spreme košnice za selidbu i obezbede prevoz, postolja za košnice i pomoć za utovar i istovar. Nabavka i uopšte priprema ambalaže je važan posao koga treba obaviti pre vrcanja meda. Takođe, treba razmisliti o izradi etiketa, a i oglašavanju i reklami svoje pčelarske proizvodnje. Dobro je pripremiti se za negu i prihranu rojeva i društava nabavkom šećera, satnih osnova i dr.
U Sada je efikasnije uništiti gnezda osica i stršljena ako se primete, jer će se kasnije više umnožiti. Sa radovima koji su savetovani pčelarima u junu prošle godine, možete se upoznati preko stranice jun2007.
|
|