|
Pitanje: DVOMATIČNO PČELARENJE. Odgovor: U nastojanju da razviju što jača pčelinja društva, neki pčelari praktikuju držanje dvomatičnih zajednica. Pod tim "dvomatične" podrazumeva se da u košnici postoje dve matice, u odeljcima koji su razdvojeni matičnom rešetkom. Od pojma "dvomatično pčelarenje" bi trebalo razlikovati pčelarenje dvojnim društvima, kod koga su u jednoj košnici (pod istim krovom) dve pčelinje zajednice, ali pregrađene tako da pčele ne mogu prelaziti iz jednog u drugi odeljak. Postoje i tehnologije pčelarenja kada su dva društva samo privremeno dvomatična, tako da je nekada nemoguće jednom rečju opisati način pčelarenja sa dve matice. Još nešto, na šta je potrebno na početku skrenuti pažnju, tiče se opredeljenja za držanje dvomatičnih zajednica. Nije u redu da to bude pokriće za loš rad pčelara i njegovu nesposobnost da razvije normalna snažna društva sa jednom maticom. Takvi pčelari neće biti uspešni ni u dvomatičnom pčelarenju, gde se takođe moraju poštovati svi zahtevi za normalan razvoj pčelinjih zajednica i koje od pčelara svakako traži više iskustva i znanja. Dvomatično a posebno dvojno pčelarenje jedino imaju smisla ako su oba društva snažna, odnosno makar prosečna, inače se ni približno ne mogu postići željeni efekti. Možda se može reći da pčelarenje sa dve matice omogućava pčelaru manje rada i brige za razvoj društava, mada na drugoj strani ima svoje specifične zahteve i teškoće. Ono posebno odgovara pčelarima sa velikim brojem košnica koji su se opredelili za držanje vrlo snažnih društava u svako doba godine radi selidbe na paše, proizvodnje rojeva i dr. Ti pčelari imaju svoje sopstvene tehnologije sprečavanja rojenja, formiranja rojeva i dr. koje su prilagodili svojim uslovima rada. Manjim pčelarima kojima su pčelinjaci udaljeni od mesta stanovanja, kao i onima koji imaju neke posebne potrebe držanja takvih društava takvo pčelarenje se takođe možda može preporučiti kao jedna od mogućnosti stvaranja snažnih društava. Ono sa čim se svi koji praktikuju dvomatično pčelarenje susreću je da će u jednoj košnici imati mnogo više pčela nego što bi inače prosečno imali, što im je u stvari i bio cilj. Oni moraju da pronađu rešenje i za to šta će raditi sa tim pčelama ako se javi nagon za rojenjem, zatim u slučajevima vrlo slabe paše, prekida paše i dr. Takođe, dešava se da u jednoj od zajednica nestane jedna od matica, pogotovo kod "pravog" dvomatičnog pčelarenja, pa neće uvek biti lako dodati drugu ako se društva prethodno privremeno potpuno ne pregrade. Dvomatično i dvojno pčelarenje se mogu praktikovati u svim tipovima košnica, uz nužna prilagođenja i uz mnogo varijacija.
Kod LR košnica, dvomatično pčelarenje se praktikuje stavljanjem horizontalne matične rešetke između dva nastavka (prvog i drugog) a medišni nastavci se postavljaju iznad drugog nastavka, preko još jedne matične rešetke ili bez nje. Oba plodišna nastavka imaju svoja leta, donje na podnjači, a gornje najčešće na ramu sa matičnom rešetkom. Takav način pčelarenja je dosta zastupljen na Novom Zelandu. Za moguće nestajanje jedne od matica važi ono što je rečeno za DB košnice. Isti takav sistem pčelarenja se može primeniti i za Farar košnice.
Postoji mnogo različitih mogućnosti pčelarenja sa dve matice kod LR košnica, a posebno dvojnim društvima da je vrlo teško i nabojati ih sve. Od konkretnih uslova i zahteva koje pčelar pred sebe postavlja zavisiće za koji metod će da se opredeli.
|
|