|
PERGA I NJENO DOBIJANJE NA PČELINJAKU
V.I. Lebedev Riboe, Rusija
Perga je proizvod koga pčele prave od cvetnog praha i meda sa dodatkom sekreta žlezda. Naučnici iz SAD i mnogih drugih zemalja smatraju da će preparati na bazi cvetnog praha u bliskoj budućnosti pomoći u iskorenjivanju mnogih bolesti čoveka (American Bee Journal, 1994). Perga kao proizvod bogat vrednim belančevinama, neophodnim (nezamenljivim) amino i masnim kiselinama, ugljenim hidratima, vitaminima i drugim biološkim aktivnim materijama, blagotvorno deluje na organizam čoveka. Ona povećava imunobiološka svojstva, poboljšava adaptacione sposobnosti, smanjuje zamor organizma. Perga se koristi pri lečenju kolitisa, hroničnih zatvora, hepatitisa, hronične upale prostate, impotencije i u kompleksu terapije kardiovaskularnih bolesti. Poslednjih godina interesovanje za pergu naglo raste zahvaljujući njenim mnogobrojnim prednostima u odnosu na cvetni prah.
Radi izvlačenja perge iz ćelija i prerade, saće se uzima na početku glavne paše, kada su njene zalihe u gnezdu čelinjeg društva najveće, ili u jesen pri formiranju gnezda za zimu. Iz društava koja se drže u dvokorpusnim košnicama (kod nas - LR, prim. prev.) uzima se pre glavne paše, pre svega iz nižeg nastavka, gde su zalihe tog pčelinjeg proizvoda najveće. Umesto njih se stavljaju ramovi sa leglom iz drugog nastavka, a na njihovo mesto kvalitetno saće iz rezervi ili ramovi sa voštanim satnim osnovama. Posle glavne paše pri formiranju gnezda za zimu u košnici se ostavlja 2-3 rama, koji zajedno sadrže najmanje 1,7kg perge. Ostali se uklanjaju. Saće u kome se nalazi najmanje 0,5-0,7 kg perge (po jedan - dva po društvu) stavlja se u rezervu za prolećni period, a ostalo se prerađuje. Saće sa pergom koje je predviđeno za preradu, najpre se oslobađa od meda, zatm se isušuje pomoću pčela. U nastavke se stavlja po 9-10 ramova sa pergom i iznose se izvan pčelinjaka, a ako na rastojanju bližem od 3km postoji drugi pčelinjak, onda se postavljaju na snažna društva, odvajajući ih od gnezda prekrivačem (krpom) ili poklopnom daskom, ostavljajući pčelama slobodan pristup do njih. Taj posao se obavlja odmah posle vrcanja i sortiranja saća i ne treba kasniti. Saće sa pergom koga su pčele osušile od ostataka meda, čuva se do nastupanja stalnog zahlađenja. Perga se izvlači iz saća na razne načine. Često se jednostavno reže na trake, zaliva medom i koristi za ishranu. Da se saće ne bi rušilo, perga se vadi ručno, pomoću pinceta ili igle za disekciju, čijim krajem se lako zahvati komadić perge. Taj postupak zahteva mnogo rada, zato se u praksi skoro i ne primenjuje. Znatno je lakše razrezati saće na trake i iz svake vrhom noža ili pincetom vaditi "stubiće" perge. To je manji trošak jer saće treba obavezno obnavljati. Danas je razrađen sistem mašina i tehnologija koji omogućava da se izvlačenje perge iz saća u potpunosti mehanizuje. U njegovoj osnovi leže četiri osnovne operacije.
Po organoleptičkim i fizičko-hemjskim pokazateljima, perga treba da odgovara standardu (ruski standard - prim. prev.) TU 10 RF 505-92 "Sušena perga": maseni udeo mehaničkih primesa max. 0,1%; vode max. 15%; voska max. 5%, pokazatelj vodonik peroksida (pH) dvoprocentnog vodenog rastvora proizvoda max. 3,7, kiselost max. 20,0 s; proteina min. 20,0%, flavonidnih materija - min. 2,5%. Perga se pakuje u staklene tegle, polietilenska pakovanja, vreće (mase do 30kg). Čuva se u čistim suvim prostorijama bez stranih mirisa na temperaturi od 0-15 °C i pri relativnoj vlažnosti vazduha max. 75%. Prostorija treba da bude zaštićena od ulaska muva, osa, pčela, mrav. Garantovani rok trajanja perge je 12 meseci od dana pakovanja.
prevod iz časopisa "Pčelovodstvo" 8/2005 preveo Predrag Cvetković |
|